top of page

Stavby z konopného betonu & konopí jako potravina dneška

PA 8.4. - NE 10.4. 2022 - zrušeno

konopné setkání • přirodní stavitelství

Jan Šarapatka, Patrik MajringerKonopí, zázrak tisíce možností. Konopný olej, semínko loupané či neloupané, mouka, protein a další - vynikající výživové hodnoty. A to vše si užívat v domě postaveném z konopného betonu s hliněnými omítkami, zatepleném konopnými izolacemi, kolem sebe dřevo ošetřené konopným olejem. Další řada alternativ zdravého životního stylu a udržitelného rozvoje.


Zajistili jsme pro vás dva dny přednášek a večerních diskuzí na konopné téma s opravdovými profesionály z oboru, kteří se svojí prací nejen živí, ale snaží se jejím prostřednictvím nabídnout lidstvu cestu udržitelného rozvoje a zdravého životního stylu.

Na minulém setkání byla možnost se seznámit s léčivými vlastnostmi této zázračné byliny. Také jste mohli vidět, jak lze získat vlákno a následně si i vyzkoušet různé oblečení z ručně tkaného konopí. V tomto druhém setkání se zaměříme na využití konopí jako potraviny a jako stavebního materiálu.


Pátek:

- Příjezd v odpoledních hodinách, ubytování na pokoje

- Společná večeře a seznámení

Sobota:

- Konopí jako potravina a její přínos pro tělo

- Pěstování konopí v ČR a jeho následné zpracování

- Konopný beton, a další využití KONOPÍ ve stavebnictví

- Překvapení na večer: koncert na klavírní křídlo Steinway

Neděle:

- Přírodní stavitelství - Konopné izolace

- Hliněné omítky s konopným pazdeřím

- Konopná lana - Napouštěcí oleje a laky z konopného oleje

 

Jan Šarapatka

Čtyřicetiletý otec tří dětí, vodnář a velký bojovník za spravedlnost v jakékoli věci. V roce 2015 založil firmu BIOHEMP (www.biohemp-shop.cz), která se věnuje pěstování a kompletnímu zpracování technického konopí. Biohemp pěstuje na rakovnicku 10 hektarů konopí setého v ekologickém režimu a jako jedna z mála českých firem vlastní i tírnu. Je členem sdružení Konopa .z.s., které se věnuje osvětě o konopí. Honza také již 5 let vede Ekocentrum Loutí (www.ekocentrumlouti.cz), ve kterém zařazuje do výukových programů i tradiční řemeslné zpracování konopí a jeho další široké využití.


Honza nám přiblíží konopí jako vyjímečnou potravinu, která by měla patřit na stůl každé

domácnosti. Ať již ve formě oleje, semínek, nebo proteinu. Součástí setkání bude i ochutnávka různých produktů včetně konopného piva. Tato rostlina má obrovský potenciál využití, přijďte jej také objevit!


Patrik Majringer

Přírodní stavitel, dodavatel přírodních stavebních materiálů a to vše převážně na bázi konopí. 15 let zkušeností předává i studentů na Vysokém učení technickém v Brně, na různých přednáškách a workshopech (www.konopny-beton.cz). Konopím žije tak do hloubky, že jej se svými kolegy i pěstuje a dále zpracovává na suroviny použitelné ve stavebnictví.


HempCrete - Konopný beton

  • Unikátní materiál pro konopné stavby.

  • Podlahy, stěny, střechy, tepelně a zvukově izolační designové omítky.

  • Výborná kombinace tepelná izolace a akumulace tepla.

  • Odolnost proti vlhku a ohni.

  • Odolnost proti hluku.

  • Struktura a trvanlivost (lehčí a pružnější než klasický beton).

  • Odolnost proti plísním, houbám, hmyzu, hlodavcům.

  • Nahrazuje kombinaci OSB, sádrokarton, cihla, beton, parozábrana, fólie, izolace aj.

  • Difúzně otevřený materiál.

V souvislosti s konopným betonem je nutné uvést, že pojivo je ná bázi hydraulického vápna a neobsahuje cement! Často pak dochází k mýlkám, neboť slovo beton mají lidé spojené právě s cementovým pojivem. Konopný beton tedy v případě zdiva není nosný materiál, ale výplňový, ketrý ovšem svoují skladbou nahrazuje celé souvrství a izoluje tak v celé svojí tloušťce. Jako nosná konstrukce může být použito dřevo, kov, klasický cementový železobeton.

 
 

Organizační informace k semináři:

Kurz se koná v unikátní kruhové stavbě KALIMETA . V tomto úžasném prostoru se nabijete energií a čeká Vás mnoho zajímavých informací z praxe. Ubytování je v krásných hotelových pokojích s výhledem do přírody. Můžete se také těšit na skvělé jídlo, které je pro Vás připravováno s pokorou a láskou ze zdravých a kvalitních surovin. V areálu je také k dispozici finská sauna s masérnou, kterou si můžete na místě domluvit.

PŘÍSPĚVEK:

• Minimální doporučený příspěvek pro lektory:

• Příspěvek na prostor, ubytování a jídlo po celý víkend:


Příjezd v pátek odpoledne, kdykoliv po 15 hod. Budeme začínat společnou večeří v 18 hod. Pokud si to časově můžete dovolit, přijeďte dříve a čas můžete využít na procházku po krásném okolí, ubytování se na pokoj, naladění se na novodobý hudební chrám Kalimeta, neformální seznamování s účastníky apod. Jsou zde převážně třílůžkové pokoje s vlastní koupelnou, rozvržení na pokoje bude náhodné nebo dle domluvy s účastníky na místě. Pokud by jste chtěli přijet jako pár a být na pokoji pouze 2, tak to prosím uveďte v poznámce u rezervace. Kdo by chtěl mít pokoj pouze sám pro sebe, tak je to možné za jednorázový příspěvek. Ukončení setkání je naplánováno na neděli okolo 15 hod.


Těšíme se na Vás. Vaše KALIMETA

 

bottom of page