top of page

Tipy na výlety v okolí

Vážení hosté, milovníci přírody, památek, procházek i odpočinku. Hotel KALIMETA je umístěn na hranici přírodní rezervace Údolí soutoku řek Oslavy a Chvojnice.

Pravděpodobně Vám nebude stačit ani celý týden, než navštívíte všechny pamětihodnosti, přírodní úkazy, údolí, lesy, řeky, rybníky, hrady, zámky, zříceniny, muzea, ale i přehrady, step, rozhledny, vyhlídky, skalní útesy atp. Okolím prochází mnoho cyklotras, koňské stezky, na Dalešické přehradě se můžete projet na lodi hned po návštěvě Dalešického pivovaru.


Kalimeta - Tipy na výlety v okolí

Ze strategické pozice hotelu KALIMETA můžete vyrážet ochutnávat nekonečnou záplavu krás kraje Vysočina. V těsné blízkosti našeho hotelu je mnoho zajímavých míst, které stojí za Vaši pozornost a návštěvu.

Dalešická přehrada – 1 h. na kole

Nejhlubší přehrada v České republice (85,5 m). Její 100m hráz z ní také činí nejvyšší přehradu u nás. Okolí přehrady lemuje množství zřícenin středověkých hradů a hrádků. Lodní doprava funguje téměř po celý rok.

Wilsonova skála – 1 h. 20 min. na kole

Dominantní skalní útvar částečně zatopený vodami Dalešické přehrady. Dříve byla „Wilsonka“ využívána jako cvičná stěna pro horolezce, dnes slouží jako vyhlídka. Na Dalešické přehradě má i vlastní lodní zastávku.

Skály Baby v přírodní rezervaci Vysoká Skála - 50 min. na kole

Vysoká skála je tradiční lezecká oblast u obce Mohelno poblíž jaderné elektrárny Dukovany. Lezecky nejvýznamnější skála je Velká Baba s relativní výškou téměř 60 metrů od hladiny řeky. Kromě Velké Baby lze pro výstupy využít útvary Mařenka, Sluneční stěna a Malá Baba.

Rozhledna Ocmanice – 1 h. 15 min. na kole

Rozhledna ve tvaru jehlanu je umístěna na velmi originálním místě: na vodojemu. Volně přístupná vyhlídková plošina se nachází ve výšce 8 metrů, vrchol stavby dosahuje 15 metrů.

Zámek Náměšť nad Oslavou – 39 min. na kole

Výjimečný doklad renesančního stavitelství na Moravě. Bývalé letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Kromě ucelené série tapisérií se můžete pokochat ojedinělými interiéry zámecké kaple, reprezentačních sálů i soukromých apartmánů s množstvím cenných uměleckých děl.

Mohelenská hadcová step – 31 min. na kole

Tato národní přírodní rezervace se tyčí nad zákrutem řeky Jihlavy nazývaným „Čertův ocas“. Hadcová step je jednou z nejcennějších lokalit v České republice i v Evropě. Na území stepi se nachází kriticky ohrožená kudlanka nábožná nebo ještěrka zelená.

Dalešický pivovar – 1 hod. 27 min. na kole

Pro milovníky piva či fanoušky českého filmu Potřižiny, který se zde natáčel.

Vodní nádrž Mohelno – 49 min. na kole

Vodní nádrž Mohelno je součástí vodního díla Dalešice. Leží na řece Jihlavě asi 30 km jihovýchodně od Třebíče a slouží jako spodní vyrovnávací nádrž. Do provozu byla uvedena v roce 1977.

Levnov (Ketkovský hrad) – 1 h. 31 min. na kole

Založen údajně ve 13. či 14. st., kdy patřil pánům z Lipé. Roku 1442 byl však dobyt vojskem královských měst a rozbořen. Zřícenina je situovaná na skalnatých srázech téměř 120 metrů nad řekou.

Údolí Oslavy a Chvojnice – 40 min. na kole

Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice se nachází na rozhraní kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Jedná se hluboce zaříznuté říční údolí, kde si řeka razí cestu přes velmi tvrdé granulitové horniny. To se projevilo vznikem četných skalisek, které na mnoha místech dodávají údolí Oslavy ráz kaňonu.

Památník Bible Kralické – Kralice nad Oslavou, 31 min. na kole

Památník se nachází vedle pozůstatků bývalé tvrze, v níž byla v letech 1578 - 1620 tajná českobratrská tiskárna. Tiskla knihy náboženského i světského charakteru, např. učebnice. Jejím nejvýznamnějším tiskem je šestidílná Bible kralická, která přispěla k uchování a rozvíjení českého jazyka za protireformace a v exilu.

Rozhledna Babylon – 51 min. na kole

Jedna z nejstarších rozhleden na Moravě se tyčí se na temeni Zeleného vrchu (491 m n.m.) nad obcí Kramolín. Kamennou empírovou věž dal postavit v roce 1831 majitel náměšťského panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz pro potřeby zeměměřičů.

Mohelenský Mlýn, Galerie Čertův ocas – do 40 min. na kole

Stálá expozice české surrealistické skupiny Stir Up. Mlýn byl postaven roku 1938 a jeho součástí je i vodní turbína na výrobu elektrické energie.

Zábavní park Oslavany - Permonium – 27 min. autem

Zábavní park s příběhem pro celou rodinu. Oproti jiným parkům nabízí Permonium aktivní poznání, zábavu a adrenalinové zážitky spojené s historií a těžbou černého uhlí. Jeho areál je zakomponovaný do zrekonstruovaného brownfieldu bývalého dolu Kukla.Další tipy na výlety v okolí naleznete na portálu:


Comentários


bottom of page